e536

Jak E536 może wpływać na ludzkie zdrowie? Sprawdź, czym jest żelazocyjanek potasu i kiedy staje się niebezpieczny!

E536, inaczej mówiąc żelazocyjanek potasu, to związek czasami dodawany do soli w celu unikania zbrylania się. Substancja ta sama w sobie nie jest szkodliwa, jednak wchodząc w rozmaite reakcje, bywa niebezpieczna. Gdzie się ją stosuje?

Niektórzy producenci soli postanawiają polepszyć smak i wygląd swojego produktu, dodając do niego dodatkowe substancje konserwujące. Jedną z nich jest żelazocyjanek potasu, znany powszechnie pod kodem E536. Ma dość dużo zastosowań w różnych dziedzinach życia, jednak należy zachować szczególną ostrożność w jego stosowaniu. Dowiedz się, jakie właściwości ma E536 i kiedy może szkodzić.

Czym dokładnie jest E536?

Żelazocyjanek potasu to nieorganiczny związek chemiczny, który występuje w formie żółtawych kryształków dobrze rozpuszczających się w wodzie. Pod wpływem światła słonecznego zmienia on barwę na niebieską (wytwarza się wówczas błękit pruski). Niestety E536 reaguje z ciężkimi metalami, a na skutek tego powstają nierozpuszczalne osady. Żelazocyjanek dość szybko jest usuwany z organizmu.

Kiedy stosuje się żelazocyjanek potasu?

Jeśli chodzi o przemysł spożywczy, E536 służy głównie zapobieganiu zbrylaniu się klasycznej soli kuchennej. Wykorzystywany jest także do produkcji kwasku cytrynowego czy wina, a konkretnie do procesu uszlachetniania trunku.

Co ciekawe, z właściwości E536 korzysta również stomatologia. Lekarze używają go jako strącalnika chlorku cynku, który ma zastosowanie w impregnacji mleczaków.

E536 a zdrowie człowieka

Kiedy żelazocyjanek potasu znajdzie się już w żołądku, ulega rozkładowi, na skutek czego powstaje cyjanowodór. Taka postać staje się już dla nas toksyczna. Substancja ta może upośledzać zdolność krwi do transportowania tlenu. W efekcie może dojść do niedotlenienia organizmu. W związku z tym dodatkowo pojawiają się:

  • zawroty głowy;
  • bóle głowy;
  • wymioty;
  • problemy z nerkami.

Czy w każdej soli znajduje się E536?

Nie w każdym produkcie tego typu znajdziesz żelazocyjanek potasu. Warto przed zakupem sprawdzać zawartość opakowania, ponieważ taka informacja powinna zostać na nim umieszczona. Co prawda sól bez takiej substancji antyzbrylającej nie będzie wyglądała estetycznie, jednak są inne, domowe sposoby radzenia sobie z tą przyprawą.

E536 to dość popularny dodatek do soli kuchennej, który ma zapobiegać brylowaniu się jej kryształków. Nie w każdych okolicznościach substancja ta będzie dla nas w pełni bezpieczna. Warto mieć tego świadomość i dokonywać przemyślanych zakupów, dokładnie czytając składy produktów na opakowaniu. Co ciekawe, na terenie Unii Europejskiej obowiązuje oficjalny limit zawartości E536 w soli. Granica ta to 20 mg na kilogram proszku.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
e575

E575, czyli substancja wspomagająca utrzymanie pożądanej kwasowości produktu. Czy może również być szkodliwa?

Następny artykuł
e621

Glutaminian sodu (E621) to popularny wzmacniacz smaku. Gdzie może występować i jaka jest jego szkodliwość dla organizmu?