Naturalne substancje słodzące w przemyśle spożywczym

Konsumenci coraz częściej zdają sobie sprawę ze szkodliwego działania cukru na organizm. Dlatego właśnie coraz częściej sięgają po zamienniki cukru, czyli substancje słodzące. Są one mniej słodkie od białego cukru, ale są też mniej kaloryczne i mają niski indeks glikemiczny. Oznacza to, że mogą być dodawane do produktów dietetycznych i tych przeznaczonych dla diabetyków. Substancje słodzące są coraz bardziej popularne, szczególnie te naturalne. Chcesz dowiedzieć się więcej o ich właściwościach i zastosowaniu? W poniższym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje!

Naturalne i syntetyczne środki słodzące 

Substancje słodzące to po prostu wszelkie zamienniki białego cukru. Można z nich skorzystać do słodzenia napojów, ale też i do gotowania oraz pieczenia. Znajdują się również w wielu produktach spożywczych. Substancja słodząca może być dopuszczona do użytku jako dodatek do żywności, jeśli spełnia co najmniej jeden z trzech warunków. Musi:

  • zastępować cukry w produkcji żywności o obniżonej wartości energetycznej, żywności niepowodującej próchnicy zębów lub żywności bez dodatku cukrów,
  • zastępować cukry, jeśli umożliwia przedłużenie okresu przydatności do spożycia,
  • umożliwiać produkcję żywności specjalnego przeznaczenia żywieniowego. 

Środki słodzące można podzielić na naturalne i syntetyczne. Te pierwsze są pozyskiwane z roślin, a te drugie – otrzymane w wyniku reakcji chemicznych. Syntetyczne środki słodzące są dużo słodsze od cukru, ale mają za to mniej kalorii. 

Przegląd najpopularniejszych naturalnych środków słodzących

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze naturalne środki słodzące.  

Glukoza

Glukoza to cukier prosty. Jest mniej słodsza od cukru, ale podobnie kaloryczna. Można znaleźć ją w owocach i miodzie, zaś na skalę przemysłową produkowana jest poprzez hydrolizę skrobi z kukurydzy, pszenicy i ziemniaków.  

Glukoza jest nie tylko środkiem słodzącym w przemyśle spożywczym, ale ma też wpływ na teksturę wyrobów. Jest humektantem i środkiem pochłaniającym wilgoć. Może także służyć jako środek konserwujący w produktach w słoikach i puszkach. Glukoza jest głównie wykorzystywana produkcji wyrobów cukierniczych, jest także dodawana do napojów i dżemów.

Fruktoza

Fruktoza występuje głównie w owocach, dlatego czasem jest nazywana cukrem owocowym. Ma smak słodszy od glukozy i jest ogólnie najsłodsza pośród wszystkich naturalnych cukrów.

W przemyśle spożywczym fruktoza jest oczywiście środkiem słodzącym, ale i konserwującym. Charakteryzuje się również higroskopijnością, więc jest używana w celu przedłużenia trwałości pieczywa. Ma również wpływ na gładką konsystencję lodów i zapobiega wysychaniu i krystalizacji wyrobów cukierniczych.

Erytrytol 

Erytrytol, zwany również erytrolem, występuje naturalnie w owocach, wodorostach i czerwonym winie. Podobnie jak wcześniej wspomniane cukry, jest mniej słodki od cukru, ale ma zerową wartość energetyczną.

Oprócz bycia substancją słodzącą w wypiekach, dżemach, lodach czy galaretkach, to stosuje się go również jako substancję hamującą zmiany smaku i konsystencji i jako zagęstnik.

Sorbitol 

Sorbitol jest zazwyczaj pozyskiwany na skalę przemysłową ze skrobi ziemniaczanej, ale występuje również naturalnie w owocach, a zwłaszcza suszonych. Podobnie jak inne naturalne substancje słodzące, Sorbitol nie tylko nadaje słodki smak, ale działa również jako wypełniacz, stabilizator i poprawia wilgotność wyrobów.  

Sorbitol jest dodawany do wyrobów, które mają tendencję do twardnienia, czyli wypieków i czekolad. Można go również znaleźć w składzie przetworów mlecznych, dżemów galaretek i gum do żucia.

Ksylitol

Ksylitol jest powszechnie nazywany cukrem brzozowym, gdyż kiedyś pozyskiwało się go z drzewa brzozy. W naturze występuje w niektórych owocach i warzywach. Jego cechą charakterystyczną jest to, że mimo słodkiego smaku, ma właściwości przeciwpróchnicze.

Ksylitol jest używany w produkcji wypieków, gdyż nie traci swoich właściwości podczas obróbki termicznej. Dodaje się go również do produktów dietetycznych z obniżoną zawartością cukru, na przykład do przetworów mlecznych.

Podsumowanie

Jak widać, naturalne substancje słodzące mają wiele zastosowań. w przemyśle spożywczym Należy jednak zwrócić uwagę, że ich zadaniem jest nie tylko nadanie słodkiego smaku, ale mają też wpływ na teksturę końcowego wyrobu.

Warto więc poznać właściwości naturalnych substancji słodzących – są dużo zdrowsze niż zwykły cukier i ich stosowanie pomaga zmniejszyć kaloryczność posiłków. Należy jednak pamiętać, że nie powinny być one stosowane w nadmiarze.

Treść promocyjna



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Wyciskarka wolnoobrotowa - czyste soki dla Twojego zdrowia

Następny artykuł
Wyposażenie cukierni – niezbędne narzędzia dla każdego cukiernika

Wyposażenie cukierni – niezbędne narzędzia dla każdego cukiernika

Zobacz też