e440

Pektyna to znany dodatek do żywności. Jak wpływa na jej jakość? Gdzie występuje najczęściej? Sprawdź!

Pektyna to substancja wpływająca na twardość produktu, do którego zostanie dodana. Wykazuje przede wszystkim działanie emulgujące i żelujące. Uchodzi za substancję w pełni nieszkodliwą. Gdzie dokładnie można ją znaleźć? Co ciekawe, można ją wytworzyć samodzielnie!

Pektynę można kupić jako beżowy albo biały proszek bez żadnego zapachu i o lekko słodkim smaku. Najczęściej stosuje się przy produkcji deserów, koncentratów, dżemów czy galaretek. Znajduje jednak równie szerokie zastosowanie w kosmetyce czy przemyśle farmaceutycznym. Okazuje się, że pektyna ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Na czym dokładnie on polega? 

Pektyna – co to jest?

Pektyny to polisacharydy, które przyjmują formę blaszek w ścianach komórek i między komórkami roślin występujących na lądzie. Ich najważniejszym składnikiem jest kwas D-galakturonowy i wybrane sacharydy. Jako polimery liniowe składają się zwykle z kilkudziesięciu fragmentów wymienionego kwasu.

Pektyny to podstawa strukturalnej budowy każdej lądowej rośliny. Odpowiadają za ich porowatość, jonową równowagę i wpływają na odporność.

Gdzie występują pektyny?

Największą zawartością pektyn odznaczają się skórki owoców cytrusowych, a poza tym:

  • główki słoneczników;
  • buraki cukrowe;
  • łupiny sojowe;
  • skórki mango.

Żeby uzyskać pektyny, wykorzystuje się zwykle skórkę:

  • pomarańczy;
  • limonki;
  • cytryny;

a także buraczane wysłodki.

Działanie substancji i jej właściwości

Pektyna wykazuje właściwości:

  • żelujące;
  • stabilizujące;
  • emulgujące;
  • zagęszczające.

Dzięki temu znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. W składzie wielu produktów można ją znaleźć pod oznaczeniem E440. Bardzo często stosuje się pektyny przy produkcji mięsa, a także jako środek żelujący do domowych przetworów.

W kosmetykach pektyna ma działanie stabilizujące, jeśli chodzi o balsamy, kremy, pasty do zębów czy kosmetyki kolorowe.

Pektyny wiążą wodę w organizmie, dlatego pęcznieją w obrębie układu pokarmowego. Dzięki temu dłużej czujemy się najedzeni i nie mamy potrzeby podjadania. Działanie pektyny ułatwia także wypróżnianie się.

Czy pektyny mogą być szkodliwe?

Pektyna to substancja bezpieczna i większość organizmów dobrze ją toleruje. Jeśli jednak zostanie spożyta w nadmiarze, może wywołać dolegliwości jelitowe. Powszechnie uznano ją nawet za substancję prozdrowotną.

Jak stosować pektynę?

W sklepach ze zdrową żywnością można nabyć gotową pektynę. W innych miejscach dostępne są także inne mieszanki żelujące. Z powodzeniem można je wykorzystać do domowych przetworów a użycie substancji zawsze jest dokładnie opisane na opakowaniu.

Pektyna to poza gumą arabską jedna z najpopularniejszych substancji dodawanych do produktów spożywczych czy kosmetyków, wpływająca na ich konsystencję. Co ważne, jest w pełni bezpieczna dla ludzkiego organizmu.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
e414

Czym jest guma arabska? Poznaj najważniejsze cechy tego składnika spożywczego!

Następny artykuł
e422

Gliceryna to substancja popularna w wielu gałęziach przemysłu. Poznaj jej właściwości i sprawdź, czy może być szkodliwa

Zobacz też