Pektynę można kupić jako beżowy albo biały proszek bez żadnego zapachu i o lekko słodkim smaku. Najczęściej stosuje się przy produkcji deserów, koncentratów, dżemów czy galaretek. Znajduje jednak równie szerokie zastosowanie w kosmetyce czy przemyśle farmaceutycznym. Okazuje się, że pektyna ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Na czym dokładnie on polega?
Pektyna – co to jest?
Pektyny to polisacharydy, które przyjmują formę blaszek w ścianach komórek i między komórkami roślin występujących na lądzie. Ich najważniejszym składnikiem jest kwas D-galakturonowy i wybrane sacharydy. Jako polimery liniowe składają się zwykle z kilkudziesięciu fragmentów wymienionego kwasu.
Pektyny to podstawa strukturalnej budowy każdej lądowej rośliny. Odpowiadają za ich porowatość, jonową równowagę i wpływają na odporność.
Gdzie występują pektyny?
Największą zawartością pektyn odznaczają się skórki owoców cytrusowych, a poza tym:
- główki słoneczników;
- buraki cukrowe;
- łupiny sojowe;
- skórki mango.
Żeby uzyskać pektyny, wykorzystuje się zwykle skórkę:
- pomarańczy;
- limonki;
- cytryny;
a także buraczane wysłodki.
Działanie substancji i jej właściwości
Pektyna wykazuje właściwości:
- żelujące;
- stabilizujące;
- emulgujące;
- zagęszczające.
Dzięki temu znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. W składzie wielu produktów można ją znaleźć pod oznaczeniem E440. Bardzo często stosuje się pektyny przy produkcji mięsa, a także jako środek żelujący do domowych przetworów.
W kosmetykach pektyna ma działanie stabilizujące, jeśli chodzi o balsamy, kremy, pasty do zębów czy kosmetyki kolorowe.
Pektyny wiążą wodę w organizmie, dlatego pęcznieją w obrębie układu pokarmowego. Dzięki temu dłużej czujemy się najedzeni i nie mamy potrzeby podjadania. Działanie pektyny ułatwia także wypróżnianie się.
Czy pektyny mogą być szkodliwe?
Pektyna to substancja bezpieczna i większość organizmów dobrze ją toleruje. Jeśli jednak zostanie spożyta w nadmiarze, może wywołać dolegliwości jelitowe. Powszechnie uznano ją nawet za substancję prozdrowotną.
Jak stosować pektynę?
W sklepach ze zdrową żywnością można nabyć gotową pektynę. W innych miejscach dostępne są także inne mieszanki żelujące. Z powodzeniem można je wykorzystać do domowych przetworów a użycie substancji zawsze jest dokładnie opisane na opakowaniu.
Pektyna to poza gumą arabską jedna z najpopularniejszych substancji dodawanych do produktów spożywczych czy kosmetyków, wpływająca na ich konsystencję. Co ważne, jest w pełni bezpieczna dla ludzkiego organizmu.
Zobacz także:
- E415 (guma ksantanowa) – szkodliwy składnik czy bezpieczny dodatek do żywności? Sprawdźmy to!
- E466 (karboksymetyloceluloza) – czym jest, jakie jest jej zastosowanie i właściwości oraz jaki ma wpływ na zdrowie?
- E435 – Monostearynian polioksyetylenosorbitolu (polisorbat 60). Poznaj właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie!
- E339 – fosforan sodu. Poznaj najważniejsze funkcje, zastosowanie i wpływ na zdrowie!
- E122, czyli azorubina: zastosowanie, szkodliwość, bezpieczna dawka