e471

E471 – mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych. Popularny emulgator jako dodatek do produktów spożywczych

E471 to symbol mono- i diglicerydów kwasów tłuszczowych pozyskiwanych ze źródeł roślinnych lub tłuszczów zwierzęcych. Jaką rolę pełnią w organizmie? Czy są stosowane w przemyśle spożywczym? Poznaj właściwości glicerydów oraz ich wpływ na organizm człowieka!

Lista znanych związków chemicznych jest niezwykle długa. Szacuje się, że wyróżniamy blisko 65 milionów takich substancji. Wiele substancji jest chętnie wykorzystywanych w przemyśle spożywczym. Niektóre z nich wykazują pozytywny wpływ na kondycję i zdrowie człowieka, natomiast inne są szkodliwe. Jednymi z częściej wykorzystywany związkami są glicerydy kwasów tłuszczowych określane symbolem E471. Są to powszechnie dodawane do produktów spożywczych emulgatory. Dowiedz się, czym dokładnie są glicerydy kwasów tłuszczowych i jaki mają wpływ na zdrowie człowieka!

Polecany artykuł: https://ketomierz.pl/dieta-ketogeniczna-jadlospis

Czym są związki E471 (mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych)?

Mono- diglicerydy kwasów tłuszczowych (E471) to tłuszcze otrzymywane z glicerolu i naturalnych kwasów tłuszczowych. Zazwyczaj do produkcji używane są rośliny, np.:

  • kokos;
  • soja;
  • olejowiec gwinejski;
  • słonecznik;
  • kukurydza;
  • oliwki;
  • nasiona bawełny.

Źródłem glicerydów mogą być jednak także tłuszcze zwierzęce.

Glicerydy kwasów tłuszczowych jako emulgator – właściwości

Glicerydy kwasów tłuszczowych o symbolu E471 są substancjami, które tworzą emulsje. Mają formę oleistej cieczy o jasnożółtej lub jasnobrązowej barwie. Mogą też mieć postać ciała stałego (biały wosk). Glicerydy nie rozpuszczają się w wodzie – jest to możliwe wyłącznie w gorących rozpuszczalnikach organicznych. Warto również wiedzieć, że glicerydy naturalnie są wytwarzane w ludzkim organizmie podczas trawienia. Ich produkcja następuje w wyniki rozkładu enzymatycznego trójglicerydów (cząsteczek tłuszczu).

E471 jako dodatek do żywności – rola w przemyśle spożywczym

Na rynku znajduje się mnóstwo produktów spożywczych zawierających E471. Podstawową funkcją glicerydów kwasów tłuszczowych jest emulgacja. Związki te są jednak również świetnymi stabilizatorami i nośnikami. Ich właściwości powodują przedłużenie terminu przydatności pożywienia, zwiększają trwałość oraz mają wpływ na lepszą konsystencję. Zawartość glicerydów ogranicza rozwarstwianie się tłuszczu, poprawia stabilność piany i zwiększą objętość oraz elastyczność ciast. Substancja E471 wykazuje też działanie glazurujące – tworzy cienką warstwę na powierzchni owoców i warzyw, która działa przeciwutleniająco.

Stosowanie – w jakich produktach występuje E471?

Glicerydy kwasów tłuszczących (zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego) są chętnie wykorzystywane przez producentów żywności. E471 jest jednym z najczęściej pojawiających się symboli na etykietach produktów spożywanych na całym świecie. Glicerydy można spotkać w:

  • pieczywie;
  • margarynie;
  • olejach roślinnych;
  • lodach;
  • wyrobach cukierniczych;
  • przetworach mięsnych;
  • mrożonkach;
  • śmietankach do kawy i bitej śmietanie;
  • galaretkach;
  • dżemach;
  • pasztetach;
  • serkach topionych.

Związek E471 znajduje także miejsce w składzie preparatów i żywności do początkowego i dalszego żywienia niemowląt i małych dzieci.

Wpływ na organizm – bezpieczny dodatek czy szkodliwe źródło problemów?

Dodatek stosowany do żywności o symbolu E471 został uznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako bezpieczny dla zdrowia. Glicerydy kwasów tłuszczowych nie powodują skutków ubocznych. Są nietoksyczne, dlatego nie ustalono dla nich dopuszczalnego dziennego limitu spożycia (ADI). Warto jednak zauważyć, że są to tłuszcze jak każde inne, dlatego ich nadmierne spożywanie może powodować otyłość, nadciśnienie tętnicze czy hipercholesterolemię.

E471 a tłuszcze trans

Glicerydy kwasów tłuszczowych mogą zawierać w składzie pewne ilości szkodliwych tłuszczów typu trans. Ten rodzaj tłuszczów należy do grupy kwasów tłuszczowych nienasyconych i może powodować zwiększenie stężenia LDL, czyli złego cholesterolu oraz zmniejszyć poziom HDL, czyli dobrego cholesterolu. Spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów trans może prowadzić do chorób układu krążenia oraz zwiększać ryzyko powstawania nowotworów.

Glicerydy E471 występują najczęściej z innymi stabilizatorami. Zrównoważona dieta i spożywanie umiarkowanych ilości pożywienia zawierającego glicerydy nie przysporzy problemów zdrowotnych. Należy jednak pamiętać, że przyjmowane w nadmiarze tłuszcze są szkodliwe nie tylko dla masy ciała i sylwetki, ale także ogólnej kondycji organizmu.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
e319

E319 (TBHQ), czyli Tert-butylohydrochinon – bezpieczny związek czy szkodliwy konserwant? Sprawdźmy to!

Następny artykuł
e476

E476 (polirycynooleinian poliglicerolu) – czy powinien być składnikiem dobrej czekolady? Właściwości i wpływ na organizm

Zobacz też