e122

E122, czyli azorubina: zastosowanie, szkodliwość, bezpieczna dawka

E122 to azorubina – substancja należąca do grupy barwników azowych. Służy do barwienia produktów spożywczych na kolor czerwony. Sprawdź, czy jest szkodliwa!

Azorubina, znana również jako karmoizyna i czerwień spożywcza 3 to barwnik syntetyczny, który w przemyśle spożywczym określany jest symbolem E122. Niestety substancja ta ma negatywny wpływ na organizm człowieka. Należy do tzw. szóstki Southampton. Jest to lista dodatków do żywności wpływających negatywnie na rozwój dzieci. Jednak to nie jedyne kontrowersje wokół azorubiny. Z tego artykułu dowiesz się, w jakich produktach występuje ta substancja i jakie są skutki uboczne jej spożywania. 

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu

E122 – co to jest? 

Azorubina to związek chemiczny – barwnik azowy będący pochodną smoły węglowej. Występuje w postaci proszku o kolorze rubinowym. Jest odporna na działanie wysokiej temperatury i dobrze rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu jej zastosowanie w przemyśle spożywczym jest bardzo szerokie. Azorubina może być też łączona z innymi barwnikami w celu uzyskania innych barw. 

Zastosowanie Azorubiny 

E122 służy do barwienia na czerwono produktów spożywczych, takich jak: słodycze, różnego rodzaju przetwory, sosy, zupy, kisiele, galaretki, jogurty, napoje bezalkoholowe i alkohole kolorowe, wina. W przemyśle kosmetycznym azorubina występuje pod symbolem CI 14720. Służy do produkcji kosmetyków kolorowych. 

E122 – metabolizm 

Azorubina jest w większości wydalana z kałem. Ograniczone jej ilości wchłaniane są z przewodu pokarmowego. Substancja nie posiada żadnych cennych dla organizmu właściwości, a przynajmniej nie ma dowodów na tego typu korzyści. 

E122 – bezpieczeństwo

Stosowanie azorubiny w przemyśle spożywczym w niektórych krajach zostało zakazane, a samą substancję uznano za potencjalnie kancerogenną. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa przeanalizował dostępne wyniki badań, które nie potwierdziły genotoksyczności substancji. 

Bezpieczna dawka ADI

Wobec powyższego ustalono dzienną bezpieczną dawkę na poziomie 4 mg/kg masy ciała. Komisja zauważyła też, że według zgłoszonych poziomów stosowania substancji, szacunkowe spożycie jest poniżej bezpiecznego poziomu ADI.

Skutki uboczne po spożyciu azorubiny

Jak wspomnieliśmy wcześniej E122 ma negatywny wpływ na rozwój dzieci – może powodować nadpobudliwość i problemy z koncentracją. Oprócz tego azorubina może wywoływać reakcje alergiczne i nasilać objawy astmy. 


Szczególną ostrożność wobec substancji powinny zachować osoby z nietolerancją aspiryny. Warto również pamiętać, że azorubina może wywołać reakcję alergiczną przez kontakt ze skórą, ponieważ występuje ona w wielu kolorowych kosmetykach. 



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
e129

E129 – szkodliwa czerwień allura i jej zastosowanie 

Następny artykuł
e141

E141, czyli kompleksy miedziowe. Poznaj ich właściwości i zastosowanie!

Zobacz też