jak odczytać kod kreskowy

Jak odczytać kod kreskowy produktu z użyciem czytnika?

Zapewne podczas zakupów niejednokrotnie widziałeś, że na opakowaniach znajdują się kody. Jak odczytać kod kreskowy i jakie da nam to informacje? Przeczytaj tekst, by poznać odpowiedź!

Kody kreskowe produktów to rozwiązanie, które stosuje się w Polsce i na świecie już od kilkudziesięciu lat. Właściwie, nie powinno to nikogo dziwić — dzięki nim da się np. zlokalizować dany produkt na hali magazynowej. Wreszcie, to właśnie z użyciem tego typu oznaczeń możliwy jest odczyt ceny produktu czy naliczenie rabatu. Jak odczytać kod kreskowy?

Kod kreskowy produktu — gdzie się go używa?

Kody kreskowe są kojarzone przede wszystkim jako symbole stosowane w handlu detalicznym. Nie powinno to dziwić, ponieważ to właśnie podczas zakupów w supermarkecie, markecie budowlanym czy lokalnym sklepie spożywczym kupuje się produkty w opakowaniach, na których widnieją symbole kodu kreskowego.

Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że nie wykorzystuje się kodów produktowych w innych obszarach rynku. Oto przykładowe możliwości zastosowania tego typu oznaczeń:

  • branża logistyczna — dzięki tego typu oznaczeniom możliwa jest szybsza identyfikacja towarów, co przydaje się szczególnie w przypadku dużych obiektów (hal) magazynowych,
  • karty stałego klienta, bony promocyjne itp.,
  • oznaczenie maszyn, urządzeń, mebli biurowych itp. znajdujących się na terenie obiektu firmowego.

Jak widać, możliwości wykorzystania kodów kreskowych są znacznie szersze.

O tym, jak uniwersalnym oznaczeniem są kody, dobrze świadczy oznaczenie typu ISBN/ISSN. Jest ono wykorzystywane w odniesieniu do wydawnictw międzynarodowych. ISBN odnosi się do książek (International Standard Book Number), zaś ISSN — dla czasopism (International Standard Serial Number). Chcesz dowiedzieć się, jakie produkty zostawiają największy ślad węglowy? Sprawdź: https://beneutral.pl/jak-obliczyc-slad-weglowy-produktu!

Jakie rodzaje danych zawiera kod kreskowy? Analiza na przykładzie kodów EAN. Kod kreskowy kraje

Obecnie stosuje się na świecie dziesiątki, jeśli nie setki różnego rodzaju kodów kreskowych. Ich budowa i zakres informacji często znacznie się między sobą różnią, ale zazwyczaj można dzięki nim sprawdzić m.in. następujące dane:

  • dystrybutor (sprzedawca),
  • kategoria produktu,
  • kraj, w którym został wyprodukowany dany towar.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze w Polsce kody kreskowe, to zalicza się do nich m.in. oznaczenie typu EAN (European Article Number, co w tłumaczeniu na język polski oznacza Europejskie Kody Towarowe). Kod ten został wprowadzony jeszcze w 1977 roku i stosuje się go obecnie w obrocie międzynarodowym. EAN złożony jest z symboli liczbowych (GTIN) oraz kresek (pasków).

Jak odczytać kod kreskowy EAN? Poniżej zostały przedstawione poszczególne części składowe tego kodu oraz sposób, w jaki należy je interpretować:

  • pierwsze dwie lub trzy cyfry — jest to prefiks zgodny z metodologią GS1. Pierwsze cyfry oznaczają po prostu kod liczbowy wskazujący, w jakim państwie znajduje się (ale niekoniecznie został wytworzony!) dany produkt. Przykładowo, w przypadku Polski jest to oznaczenie 59, 059 lub 590. Jaki kod kreskowy ma Rosja i Białoruś? W przypadku Rosji są to oznaczenia od 460 do 469, z kolei dla towarów białoruskich stosuje się 481,
  • kolejne od czterech do siedmiu cyfr — następny element kodu kreskowego EAN ma za zadanie wskazać, kto jest dystrybutorem lub wytwórcą produktu,
  • następne od dwóch do pięciu symboli — nadaniem tych liczb zajmuje się bezpośrednio wytwórca produktu lub jego dystrybutor działający na terenie danego państwa. Ważne, by firma ta uzyskała zgodę od GS1,
  • ostatnia cyfra — jest to tzw. element kontrolny. Ma on za zadanie sprawdzić, czy pozostałe symbole zostały ustalone w odpowiedni sposób. Element ten jest ustalany na podstawie wzoru opracowanego przez organizację GS1.

Wyżej zaprezentowane, składające się z trzynastu symboli liczbowych oznaczenie to tzw. kod kreskowy EAN-13. Oprócz tego stosuje się czasem także wersje złożone z ośmiu znaków (skrócony kod kreskowy EAN-8), dwunastu lub nawet czternastu. Przykładowo, kod EAN-8 różni się od standardowego wariantu jedynie brakiem informacji na temat dystrybutora lub producenta towaru. Pozostałe elementy pozostają bez zmian.

Oczywiście, metodyka EAN to nie jedyne dostępne rozwiązanie. Oprócz tego stosuje się np. ITF-14, UPC-A, Code 39 czy Code 128.

Jak odczytać kod kreskowy produktu za pomocą skanera?

Jak odczytać kod kreskowy? Można zrobić to na różne sposoby, w tym np. poprzez czytniki kodów kreskowych wyposażone w laser. Są one wykorzystywane m.in. przez sprzedawców w sklepach spożywczych, którzy używają ich po to, by móc wprowadzić do systemu dany produkt, naliczyć jego cenę oraz zdjąć towar ze stanu magazynowego.

Ciekawym rozwiązaniem, które zyskuje na popularności szczególnie w ostatnich kilku latach, jest kod QR. Jest to alfanumeryczne oznaczenie, które może zeskanować właściwie każdy z nas. Jak odczytać kod kreskowy QR? Do tego celu wystarczy aplikacja mobilna. Trzeba wówczas namierzyć kod QR w taki sposób, w jaki wykonuje się zdjęcie z użyciem smartfona. Kody QR to oznaczenie, które udostępniają np. sklepy (zarówno internetowe, jak i stacjonarne), restauracje itp. – dzięki temu klienci mogą np. zalogować się do aplikacji, by móc skorzystać z rabatu. Kody QR są używane także przez firmy szkoleniowe czy uczelnie — rozwiązanie to umożliwia szybkie zaproszenie wielu uczestników do wzięcia udziału w badaniu ankietowym.

Jak widać, kody kreskowe zawierają wiele kluczowych informacji o produkcie. Z ich pomocą można zakodować np. kraj producenta lub dystrybutora. Inne stosowane na co dzień kody kreskowe zawierają np. dane na temat rodzaju produktu itp. Z tego powodu należy traktować systemy numerowe kodowania informacji jako ważny element we współczesnej logistyce.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
z czego jest kasza manna

Z czego jest kasza manna? Poznaj fakty i ciekawostki

Następny artykuł
z czego jest żelatyna

Z czego jest żelatyna? Poznaj właściwości i zastosowanie tego produktu