kod kreskowy kraje

Kody kreskowe – kraje. Co oznaczają pierwsze cyfry kodu?

Jeżeli robisz zakupy w sklepach spożywczych, zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że opakowania poszczególnych dóbr są wyposażone w kody. Jeśli chodzi o kody kreskowe, kraje z całego świata są oznaczane na różne sposoby.

Kody są przydatne z różnych powodów. Przede wszystkim oznaczenia te zapewniają sprawną identyfikację wyrobów na halach magazynowych, co umożliwia np. przeprowadzenie corocznej inwentaryzacji. Zapewne większość z nas kojarzy kody jako symbole, które ułatwiają kasjerowi nabicie produktu i dodanie go do rachunku. Z drugiej jednak strony nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że można wyczytać znacznie więcej, patrząc na kody kreskowe – kraje pochodzenia produktu to tylko jedna z tych informacji.

Podstawowe informacje na temat kodów kreskowych państw według systemu GS1

Kod kreskowy produktu to rozwiązanie, które usprawnia m.in. funkcjonowanie podmiotów z sektora handlu detalicznego. Dzięki temu rozwiązaniu możliwy jest przepływ towarów, ich identyfikacja itp.

Aby jednak dało się wyciągnąć korzyści z tego tytułu, konieczne jest, by cały system został właściwie zorganizowany. W związku z tym w 1974 roku utworzono w Belgii organizację o nazwie GS1. GS1 to organizacja typu non-profit, której główny cel działania stanowi nadzór nad opracowywaniem oraz aktualizacją standardów i norm wykorzystywanych na co dzień w biznesie. Obecnie podmiot ten skupia ponad sto Organizacji Członkowskich ulokowanych na terenie całego świata. Szacuje się, że do grupy tej przystąpiły już około dwa miliony firm.

Rezultatem działalności tej organizacji jest wiele projektów. Do grupy tej należą m.in. kody kreskowe kraju. Prefiksy GS1 stosowane w kodach produktów mają za zadanie wskazać, skąd dostarcza się wyroby dotyczy to np. artykułów spożywczych, ubrań itp. Symbol opracowany przez GS1 jest naklejany w widocznym miejscu na opakowaniu. Etykiety z kodami przygotowuje się w taki sposób, by możliwe było zeskanowanie ciągu cyfr za pomocą skanera laserowego i zaimportowanie informacji przez system gospodarki magazynowej czy kasę fiskalną.

Kody kreskowe – kraje. Jak można to sprawdzić?

Jak odczytać kod kreskowy? Jeśli chcesz z użyciem kodu GS1 sprawdzić, jaki jest kraj, z którego pochodzi produkt, mamy dla Ciebie dobrą informację: znalezienie odpowiedzi nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Co zrobić, by odczytać kody kreskowe? Kraje są oznaczone za pomocą pierwszych trzech cyfr. Jeżeli masz przed sobą np. chipsy lub makaron, spójrz na opakowanie. Dzięki temu dowiesz się, w którym państwie artykuł ten prawdopodobnie został wytworzony.

Jeżeli chodzi o kody kreskowe, kraje zostały przedstawione poniżej (przykłady):

  • 383 Słowenia,
  • 387 Bośnia-Hercegowina,
  • 40-44 Niemcy,
  • 45 i 49 Japonia,
  • 484 Mołdawia,
  • 485 Armenia,
  • 489 Hong Kong,
  • 49 Japonia (JAN-13),
  • 50 Wielka Brytania,
  • 528 Liban,
  • 590 Polska,
  • 594 Rumunia,
  • 599 Węgry.

Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że przedstawiona wyżej lista kodów państw nie jest pełna. Obejmuje ona także takie miejsca jak np. Hiszpania czy Portugalia.

Kod pochodzenia produktu nie zawsze pokazuje siedzibę jego producenta

Jeśli chodzi o kody kreskowe, kraje pochodzenia to nie jedyne dostępne informacje, jakie można tam znaleźć. Kolejne pięć cyfr oznacza kod danej firmy są to symbole od czwartego do ósmego. A zatem, osiem pierwszych liczb w kodzie kreskowym kraju pokazuje, jaka firma zajmuje się dostarczaniem dóbr na rynek oraz w którym kraju znajduje się siedziba podmiotu.

Oprócz tego ważne są również następne cyfry (do dwunastej) – wskazują one indywidualny numer artykułu. Ostatni element to suma kontrolna. Stosuje się ją po to, by sprawdzić, czy oznaczenie produktu zostało nadane w prawidłowy sposób.

Kod kreskowy w krajach wschodnich. Rosja i Białoruś – jakie oznaczenie mają produkty dostarczane z terytorium tych państw?

Trudna sytuacja geopolityczna (zbrojny konflikt na linii Rosja-Ukraina) sprawiła, że część konsumentów stała się bardziej świadoma swoich zwyczajów zakupowych. Zaczęli oni interesować się takimi kwestiami jak np. „kody kreskowe kraje”. Jaki kod kreskowy ma Rosja oraz Białoruś? W przypadku Rosji są to numery od 460 do 469, zaś dla Białorusi 481.

Kody kreskowe to użyteczne narzędzie, które chętnie wykorzystuje się je w codziennej działalności firm z różnych branż. Oprócz usprawnienia procesów logistycznych (dystrybucja towarów itp.), oznaczenia te mają również cenne walory informacyjne, wskazując region pochodzenia. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że prefiks GS1 nie zawsze wskazuje kraj, w którym produkt został wytworzony. Czasem jest to po prostu miejsce, w którym swoją siedzibę ma dystrybutor.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
z czego jest pasztet

Z czego jest pasztet? Kaloryczność a rodzaje pasztetu

Następny artykuł
z czego jest tofu

Z czego jest tofu? Poznaj dalekowschodni „serek”