Kiedy warto użyć kalkulatora CPM?
Obliczenie CPM pozwala na uzyskanie informacji jakie mamy zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Dzięki tej informacji wiemy, ile kalorii powinniśmy spożywać w ciągu dnia, przez co możemy uniknąć nadwyżki energetycznej lub niedożywienia. Utrzymanie masy ciała przy aktualnym poziomie aktywności fizycznej możliwe jest, gdy podaż energii (kaloryczność diety) równa jest wynikowi z obliczeń CPM. Jeżeli planujemy dietę redukcyjną warto obliczyć CPM oraz od wyniku odjąć odpowiednią ilość kalorii, co umożliwi uzyskanie deficytu energetycznego, niezbędnego w procesie odchudzania. Analogiczna zasada odnosi się do chęci zwiększenia masy ciała, wówczas do uzyskanego wyniku CPM należy dodać odpowiednią ilość kalorii. Dzięki czemu uzyskamy nadwyżkę energetyczną.
Składowe CPM
Na Całkowitą Przemianę Materii podczas obliczeń składa się Podstawowa Przemiana Materii i Współczynnik Aktywności Fizycznej (PAL). Podstawowa Przemiana Materii odpowiada minimalnemu zapotrzebowaniu energetycznemu niezbędnemu do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych takich jak np. krążenie krwi, oddychanie, utrzymywanie stałej temperatury ciała, praca serca. Obliczając PPM należy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników. Są nimi między innymi aktualna masa ciała, wiek, płeć ze względu na to, że mężczyźni mają większy wydatek energetyczny od kobiet. Mając już PPM należy zastanowić się jaką mamy aktywność fizyczną na co dzień, czy uprawiamy sport i jaki mamy rodzaj pracy. Współczynnik PAL jest trudny do określenia, ponieważ wymaga dokładnej analizy aktywności fizycznej, zatem jeżeli zastanawiasz się czy dobrze go oszacujesz możesz skorzystać z pomocy dietetyka. Wyróżniamy następujące współczynniki aktywności fizycznej:
- 1,25 – osoba leżąca w łóżku,
- 1,4 – osoba mało aktywna,
- 1,6 – osoba umiarkowanie aktywna,
- 1,75 – osoba aktywna,
- 2 – osoba bardzo aktywna,
- 2,3 – sportowiec wyczynowy.
Iloczyn Podstawowej Przemiany Materii (PPM) i Współczynnika Aktywności Fizycznej (PAL) pozwala na obliczenie Całkowitej Przemiany Materii (CPM). Kalkulator CPM to świetne narzędzie, które za pomocą odpowiednich wzorów samodzielnie przeliczy nasze zapotrzebowanie, jedynie musisz wpisać swój wiek, masę ciała, wzrost, płeć i określić PAL.
W Internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów CPM i z pewnością pomogą Ci szybko uzyskać informację jaka jest Twoja Całkowita Przemiana Materii. Kalkulator CPM z którego warto skorzystać to kalkulator na stronie kcalmar.com, który jest nowoczesnym i świetnym narzędziem wykorzystywanym na co dzień w pracy profesjonalistów. Może posłużyć również Tobie.
Jeżeli chcesz samodzielnie zaplanować swój plan żywieniowy po wyliczeniu Całkowitej Przemiany Materii musisz być ostrożny, jeżeli dotychczas tego nie robiłeś. Błędne określenie aktywności fizycznej, zbyt duży deficyt lub nadwyżka energetyczna mogą powodować negatywne konsekwencje. Chociażby zastosowanie zbyt dużego deficytu energetycznego może powodować bóle głowy, zmęczenie, frustrację i brak siły na codzienne funkcjonowanie. Warto pamiętać, że w takich obliczeniach z pewnością pomoże Ci dietetyk wyjaśniając przy tym zastosowane techniki.
Artykuł promocyjny.
Zobacz także:
- Miód jako naturalny sposób na obniżenie cholesterolu – co warto wiedzieć?
- Zakwas z buraka i jego działanie
- E322 (lecytyna sojowa) – czym jest ten związek i gdzie znajduje zastosowanie? Poznaj najważniejsze informacje!
- Z czego jest cukier i jakie ma wartości odżywcze?
- EAN, czyli jak zrobić kod kreskowy na produkt?