Tajemniczo brzmiące tofu zyskuje coraz większą popularność także w Polsce. Ten odpowiednik serka jest ceniony przez wiele osób nie tylko dlatego, że stanowi doskonałą alternatywę dla nabiału. Jest to po prostu produkt smaczny, z którego można wyczarować wiele ciekawych dań. Nie wiesz, z czego jest tofu? Nie było ci dane spróbować go, a lubisz kulinarne nowości i eksperymenty? Poznaj najważniejsze informacje o tofu!
Z czego jest tofu?
Tofu (jap. 豆腐, 豆富 tōfu; chiń. dòufǔ) to sojowy produkt spożywczy, odpowiednik serka czy twarożku, który otrzymywany jest w procesie koagulacji mleczka sojowego. W jego wyniku powstaje produkt właśnie o konsystencji twarogu. Ale jak w ogóle uzyskać mleko sojowe? Najpierw nasiona soi trzeba namoczyć w wodzie. Potem są one rozdrabniane i gotowane. Tak uzyskuje się mleczko sojowe. Aby je skoagulować, wystarczy natomiast dodać do niego sól, sok z cytryny bądź inny prosty składnik inicjujący ten proces. Zawarte w płynie białko sojowe oddziela się wówczas od serwatki. Powstałą białą masę należy odsączyć – i to właśnie jest tofu. Wiesz już, z czego jest tofu, ale wiesz np. z czego jest hummus? Odkrywaj swoją kulinarną wiedzę!
Z czego jest tofu i skąd się wzięło?
Na ten temat istnieją różne teorie, ale wiadomo z pewnością, że po raz pierwszy twarożek sojowy wspomniany został w chińskim dziele pochodzącym z X wieku. Ten tradycyjny chiński produkt spożywczy trafił znacznie później do innych krajów regionu. W Japonii zaczęto go jeść w XVIII wieku, a na popularności zyskał tak naprawdę dopiero w wieku XX. Tofu jada się też w Korei Południowej, Wietnamie, Tajlandii i innych państwach Dalekiego Wschodu. W innych częściach świata nie wiedziano, z czego jest tofu i jak je wykorzystać w kuchni, dlatego zajęło trochę czasu, zanim rozpowszechniło się ono w kolejnych państwach.
Tofu – wartości odżywcze
Wiesz już, z czego jest zrobione tofu. To wegański zamiennik nabiału dla osób, które z różnych względów nie chcą bądź nie mogą go spożywać. Ale nie tylko! Jest to wartościowy składnik diety, jako że jest produktem niskokalorycznym, ale pożywnym. To wysokobiałkowy składnik, dlatego też był niezwykle ceniony w kuchni chińskiej, opartej na niskobiałkowym ryżu. W tofu znajdują się również nienasycone kwasy tłuszczowe, izoflawony (fitoestrogeny), lecytyna, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, witaminy z grupy B, cholina, witamina E. Tofu nie podwyższa poziomu cholesterolu i ma niski indeks glikemiczny. Sprawdzi się więc zarówno w diecie osób z chorobami krążenia i podwyższonym ryzykiem zawału serca, jak i diabetyków.
Rodzaje tofu
Wiesz już, z czego jest tofu, ale czy wiesz, jakie są jego rodzaje? Wyróżnia się kilka podstawowych odmian tofu. Różnią się one między sobą przede wszystkim smakiem, ale niekiedy też konsystencją:
- tofu naturalne – to podstawowy wariant twarożku sojowego. Nie zawiera żadnych dodatków i cechuje go typowa, gąbczasta konsystencja. W zależności od zawartości wody może być to twarożek miękki, średnio twardy lub twardy. Co ważne, naturalne tofu praktycznie nie ma własnego smaku. I nie jest to wada! To właśnie sprawia, że tofu jest uniwersalne i można zrobić z nim w kuchni naprawdę wiele. Może być podstawą dania słodkiego lub wytrawnego, ponieważ to od ciebie zależy, jaki nadasz mu smak. Wybierz przyprawy i dodatki, którymi nasycisz serek – tofu znakomicie chłonie smaki i aromaty, dzięki czemu „przybierze” wybraną przez ciebie postać smakową i skomponuje się doskonale z różnymi produktami;
- tofu wędzone – często spotykane w sklepach obok tofu naturalnego. Wyróżnia je bogaty smak i aromat wędzenia. W smaku jest lekko słonawe. Do wędzenia twarożku używa się zazwyczaj drewna bukowego, choć tradycyjnie był on wędzony w liściach herbacianych;
- tofu marynowane – marynatą dla tofu jest najczęściej sos sojowy, który nadaje tej odmianie twarożku delikatny, słony posmak, typowy dla tego sosu;
- tofu jedwabiste – to serek o delikatnym smaku i równie delikatnej konsystencji. Jest lekki, kremowy, łatwo się rozpada;
- tofu z dodatkami – tofu możesz doprawić samodzielnie albo kupić już gotową wersję smakową. W sklepach najczęściej można spotkać tofu z dodatkiem ziół, czosnku albo papryki chili.
Tak duża różnorodność sprawia, że każdy na pewno znajdzie tofu dla siebie.
Jak wykorzystać tofu?
Tofu jest bardzo uniwersalnym produktem sojowym. Z powodzeniem może zastąpić nabiał, mięso, a także stworzyć zupełnie oryginalne danie. Pamiętaj natomiast, że w przeciwieństwie do sera z mleka krowiego, owczego czy koziego, naturalne tofu nie ma smaku i kluczem do przygotowania potrawy będzie doprawienie serka. Tofu przyjmie walory smakowe użytego sosu, przyprawy czy marynaty. Zarówno tofu naturalne, jak i marynowane sprawdza się świetnie w sałatkach, zupach, jako dodatek do makaronów, dań z woka (znakomicie smakuje wraz ze smażonymi w tym naczyniu warzywami i ryżem) czy w tzw. tofucznicy. Wreszcie, tofu zastąpi ser w różnego rodzaju deserach, m.in. w serniku.
Gdzie sprawdzi się tofu wędzone?
Wędzony serek tofu ma intensywny smak i aromat – jest wyrazisty, a jednocześnie nieco mniej uniwersalny. Znakomicie sprawdzi się na kanapkach, ale także jako zastępnik mięsa. Możesz go panierować i smażyć, grillować lub upiec. Pamiętaj, że jedwabiste tofu nie nadaje się do smażenia – rozpadłoby się na patelni. Możesz wykorzystać je jednak zamiast śmietany.
Podsumowanie
Spożycie tofu polecane jest osobom, które nie jedzą nabiału. To doskonałe i bardzo smaczne źródło białka, które komponuje się z wieloma produktami. Na bazie tofu możesz stworzyć zupy, zapiekanki czy sałatki. Warto je dodawać do sosów i przygotowywać z niego desery. Wypróbuj je!
Zobacz także:
- Z czego produkowany jest erytrytol – zamiennik cukru?
- Z czego jest biała czekolada? Poznaj sekret tej słodkiej przekąski!
- Z czego jest hummus? Czy warto jeść pastę z ciecierzycy?
- Z czego jest marcepan? Poznaj składniki słodkiego przysmaku
- Z czego jest musztarda? Składniki odżywcze i właściwości