e160a

E160a – barwnik spożywczy pochodzenia roślinnego. Czy jest całkowicie bezpieczny?

E160a to karoten – organiczny związek chemiczny dodawany do produktów spożywczych w celu ich zabarwienia na kolor pomarańczowy. Dowiedz się, gdzie występuje!

Dodatki do żywności, których symbol rozpoczyna się literą „E”, owiane są złą sławą. I słusznie, ponieważ wiele z nich ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Wyjątkiem od reguły jest substancja E160a, znana jako karoten. Jest to barwnik pochodzenia naturalnego, a zatem nie ma on szkodliwego działania na organizm. Musisz jednak wiedzieć, że pod symbolem E160a kryje się również karoten syntetyczny, ale też i mieszanina karotenów. Już za chwilę dowiesz się, czy barwnik ten jest w pełni bezpieczny. Poznasz również poziom dziennego spożycia.

E160a – co to jest?

Pod symbolem E160a kryją się naturalne, jak i syntetyczne barwniki, które w przemyśle spożywczym służą do barwienia żywności na kolor pomarańczowy lub żółty. Substancja ta pozyskiwana jest z różnych roślin, głównie jednak z marchwi. Powstaje w wyniku przeprowadzania reakcji chemicznych, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie barwników żółtych lub pomarańczowych w postaci proszku.

Nazwy

W przemyśle spożywczym możemy spotkać się z dwoma symbolami karotenów:

  • E160a (i) – karoteny mieszane;
  • E160a (ii) – β-karoten

E160a – zastosowanie

Zastosowanie karotenu jest bardzo szerokie. Znajdziemy go w maśle, serach, jogurtach, lodach, pieczywie, deserach. Barwnik można też znaleźć w makaronach, majonezie, zupach w proszku, napojach i sosach. 

Korzyści ze spożywania karotenów

  1. Karoteny to węglowodory nasycone – prowitaminy A. Mają właściwości przeciwutleniające. Oznacza to, że blokują one działanie wolnych rodników, wzmacniają układ odpornościowy i zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów. 
  2. Karoteny wpływają pozytywnie na kondycję skóry, pomagają utrzymać jej odpowiednie nawilżenie, są pomocne w redukcji zmarszczek i trądziku. Dzięki karotenom koloryt skóry jest bardziej równomierny, a opalenizna trwalsza. 
  3. Spożywanie żywności zawierającej karoteny to profilaktyka chorób oczu. Substancje te hamują rozwój choroby AMD – zwyrodnienia żółtej plamki.

Jednak to, że substancja działa pozytywnie na organizm nie oznacza, że można ją spożywać w dowolnych ilościach. Zbyt duże dawki β-karotenu mogą wywoływać skutki uboczne. 

E160a – bezpieczeństwo
Zbyt duże dawki karotenów mogą prowadzić do zabarwienia skóry na żółto, co przypomina objawy żółtaczki. Niewielkie przedawkowanie zazwyczaj nie jest niebezpieczne dla zdrowia. Z kolei regularne spożywanie substancji w nadmiarze może zwiększać ryzyko chorób nowotworowych u palaczy i osób, które spożywają duże ilości alkoholu. 

Dzienna dawka

Za bezpieczną dzienną dawkę spożycia mieszanych karotenów E160a (i) uznaje się 5 mg/kg masy ciała (EFSA).



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
e110

E110, czyli żółcień pomarańczowa – zastosowanie, szkodliwość, skutki uboczne

Następny artykuł
e129

E129 – szkodliwa czerwień allura i jej zastosowanie 

Zobacz też