e110

E110, czyli żółcień pomarańczowa – zastosowanie, szkodliwość, skutki uboczne

E110 to żółcień pomarańczowa – barwnik spożywczy, wokół którego nie brakuje kontrowersji. Sprawdzamy, czy należy unikać tego dodatku!

E110 to dodatek do żywności należący do tzw. szóstki z Southampton. Jest to lista barwników spożywczych, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie dzieci. Składnikom zarzuca się, że powodują problemy z koncentracją, co zostało potwierdzone badaniami. Jednak to nie jedyne zarzuty wobec żółcieni pomarańczowej. Co więcej, stosowanie tego dodatku w niektórych krajach jest zakazane. 

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem

E110 – co to jest? 

Żółcień pomarańczowa to syntetyczny barwnik azowy. Znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Jest rozpuszczalny w wodzie. Ze względu na wysoką trwałość, często stosuje się go do barwienia produktów spożywczych, wymagających obróbki cieplnej. 

Żółcień pomarańczowa FCF – zastosowanie

Zastosowanie barwnika E110 w przemyśle spożywczym jest szerokie. Znajdziemy go w krakersach, płatkach kukurydzianych, zupach w proszku, mieszankach przypraw, sosach, konserwach, dżemach, lodach, galaretkach, czekoladzie, marcepanie, napojach bezalkoholowych i alkoholach kolorowych. Żółcień pomarańczowa w kosmetykach znana jest pod symbolem CI 15985.

E110 – szkodliwość

Mimo że żółcień pomarańczowa dopuszczona jest do stosowania jako dodatek do produktów spożywczych, nie można uznać tego składnika za bezpieczny. Jest kilka powodów, dla których warto unikać żywności zabarwionej E110, a już na pewno spożywać ją w ograniczonych ilościach. Niektóre kraje zakazały stosowania tego dodatku w przemyśle spożywczym.

Alergie

E110 może być przyczyną wystąpienia reakcji alergicznych i zaostrzenia ataków astmy. W szczególności ostrożność powinny zachować osoby uczulone na aspirynę. Barwnik może powodować nieżyt nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa lub pokrzywkę, w wyniku kontaktu skórnego z alergenem. 

Inne dolegliwości

Niewykluczone również, że żółcień pomarańczowa może powodować dolegliwości układu pokarmowego, w tym nudności, niestrawność, wymioty i bóle brzucha. E110 może wywoływać problemy z wydolnością nerek.

Rakotwórczość

Istnieją obawy naukowców, że żółcień pomarańczowa może być powodem powstawania nowotworów łagodnych, ale również złośliwych. 

Wpływ na płodność

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności podczas ustalania dziennego ADI wziął pod uwagę badania nad szczurami narażonymi przez 90 dni na dawki żółcieni pomarańczowej FCF. Komisja zaznacza, że czystość wykorzystanego do badań składnika nie została określona. W wyniku przeprowadzonych analiz stwierdzono zwiększoną masę jąder osobników. Nie zauważono jednak zmian histologicznych, a aktywność plemników nie była analizowana. 

Żółcień pomarańczowa FCF – dzienne spożycie

Biorąc pod uwagę wspomniane wcześniej badania na szczurach i inne, wcześniejsze dowody naukowe EFSA ustaliła dzienną bezpieczną dawkę E110 na poziomie 1 mg/kg masy ciała. Były to jednak ustalenia tymczasowe, a w 2014 r. zmieniono ADI na 4 mg/kg masy ciała. Panel stwierdził, że zgromadzone dane, dotyczące poziomu stosowania żółcieni pomarańczowej w przemyśle spożywczym, nie budzą obaw pod względem bezpieczeństwa produktu. 

Korzyści ze spożywania E110

Spożywanie żółcieni pomarańczowej nie przynosi żadnych korzyści dla organizmu. Składnik jest wydalany z kałem, a tylko niewielka ilość jest wchłaniana.

Na produktach spożywczych, w których składzie występuje żółcień pomarańczowa FCF powinna widnieć informacja ostrzegająca konsumentów o szkodliwym wpływie na rozwój i koncentrację dzieci.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
e124

E124, czyli czerwień koszenilowa: zastosowanie i wpływ na zdrowie

Następny artykuł
e160a

E160a – barwnik spożywczy pochodzenia roślinnego. Czy jest całkowicie bezpieczny?

Zobacz też